100 lecie Niepodległości

Z racji tak pięknego Jubileuszu, każda parafia i gmina, stara uczcić tamte wydarzenia wspomnieniem, modlitwą i symbolicznym znakiem, który na stać się pomnikiem  historii. Na Borach przywołaliśmy Jubileusz w sam Dzień Zaduszny. Najpierw była uroczysta parada od miejscowej szkoły podstawowej. Uczniowie w towarzystwie rodziców oraz wychowawców przemaszerowali ze śpiewem na ustach do kościoła. Tutaj o godzinie 1o.oo została odprawiona uroczysta msza św. Modlitwa szczególnie ofiarowana była za tych wszystkich, którzy w czasach zaborów poprzez swoje serce i przywiązanie do Ojczyzny wywalczyli nam wolność. Ale była również ofiarowana za tych, którzy przez te 100 lat od odzyskania Niepodległości całym swoim sercem, mizernie z dnia na dzień budowali piękno kraju. Po mszy św. młodzież z naszej szkoły przedstawiła śliczną inscenizację o Niepodległej, ukazując jej wzloty i upadki. Barwnie opisane wydarzenia na Polsce, jako pacjentce, ukazały jak silną i wytrwałą jest ta nasza Matka Rzeczpospolita Polska. Młodzież kończąc oddała część wszystkim tym, którzy za tą naszą Ojczyznę ginęli i którzy ją  wznosili po klęskach i upadkach. Na koniec cały pochód przeszedł pod maszt, gdzie nastąpiło uroczyste wyciągnięcie flagi ze śpiewem hymnu Boże coś Polskę. Masz ten został postawiony w tym roku obok plebani, jako swoistego rodzaju pomnik historii, poświęcony tym którzy szli przed nami i dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się wolnością. W uroczystości obok

parafian, delegacji szkolnej na czele z Panią Dyrektor Marią Pilch  oraz wychowawcami, uczestniczył również gospodarz naszej Małej Ojczyzny Orawy, Pan Wójt Antoni Karlak wraz z małżonkom. Wspólnie z księdzem proboszczem oraz Panią Dyrektor i osobami towarzyszącymi, dokonali uroczystego wywieszenie tego szczególnego symbolu naszej Ojczyzny. Niech ta flaga powiewając, podkreślił ksiądz Grzegorz, przewodniczący modlitwie, niech powiewa wszystkim tym którzy zawsze czuli się Polakami i na tą naszą pamięć w tym miejscu zasługują. Boże dzięki Ci za 100 lat Niepodległej.

 

ps. Zapraszamy do oglądania zdjęć, jednocześnie informujemy że są one własnością prywatną administratora, dlatego zabrania się jakiegokolwiek ich kopiowania i drukowania. Dziękujemy.