Katecheza naszych uczniów

 Zbliża się czas Bożego Ciała. Na katechezach omawiamy czym są sakramenty i jakie dają nam łaski. Jest również poruszany temat prawdziwej obecności Jezusa w Eucharystii. Dlatego zadanie na ten tydzień jest następujące:

– klasy III – IV po rozmowie z rodzicami co to znaczy że Jezus jest obecny w Eucharystii, wykona rysunek procesji Bożego Ciała. Najważniejsze jest ujęcie Najświętszego Sakramentu, który kapłan niesie jako prawdziwego Jezusa. 

– klasy V-VI proszę opisać i przesłać  w formie mms, lub na pocztę emailową zadanie na temat:  ” Co to jest cud Eucharystyczny i opisać na czym polegał jedne z tych cudów…”

– klasa VII-VIII przygotowując się do Bierzmowania piszemy i przesyłamy w formie mms lub na pocztę emailową zadanie na temat: „Które sakramenty są sakramentami inicjacji chrześcijańskiej, czyli sakramentami włączenia do wiary. I po jakich znakach je rozpoznajemy…” 

czekam na zadanie do środy 3 czerwca 2020. Bóg zapałć i pozdrawiam                  

              Po 27.05 zadania nadesłali: Joanna Al;bertusiak, Jakub Litwiak, Adrian Nowak, Natalia Paś, Kacper Litwiak, Martyna Czaja, Adam Halczak, Jakub Litwiak                                                      

                                                                                                 **********

Najbliższy czas, to przygotowanie do sakramentów Pierwszej Komunii oraz Bierzmowania. Ponieważ zaistniał możliwość przyjęcia tych ważnych darów, zachowując obowiązujące przepisy pandemii. Dlatego podjęliśmy starania, aby Pierwsza Komunia naszych dzieci odbyła się w Boże Ciało tj. 11 czerwca. Natomiast Bierzmowanie z rąk Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza dzień wcześniej, czyli 10 czerwca. W związku z tym, dzieci i młodzież w najbliższym czasie będą zbierać się na modlitwę połączoną z katechezą przygotowawczą.

 

Modlitwa przed Pierwszą Komunią i Bierzmowaniem 10/11.06.2020 Parafia Jabłonka Bory

 

Data modlitwy           Dzieci Komunijne                              Bierzmowani

 

25.05.2020                 Nikola Albertusiak                             Justyna Bugajska, Amelia Chowaniec

26.05.2020                 Anna Bartkowiak                               Jakub Giądła, Adrian Gierat

27.05.2020                 Nikodem Bartkowiak                        Adam Halczak, Aleksandra Kasprzak

28.05.2020                 Mikołaj Bugajski                                Krzysztof Kasprzak, Ewelina Klimasara

29.05.2020                 Dominik Cieluch                                Martyna Łaciak, Adrian Nowak

30.05.2020                 Martyna Czaja                                    Jan Owczar, Oliwia Wontorczyk

31.05.2020                 Nikodem Harkabuzik                         Joanna Albertusiak, Marlena Gąbarczyk

01.06.2020                 Patryk Hładowczak                           Laura Gwadera, Piotr Lenart

02.06.2020                 Jakub Klimasara                                 Jakub Litwiak, Zuzanna Nowak

03.06.2020                 Paulina Machaj                                   Natalia Paś, Rafał Pawlak

04.06.2020                 Patryk Miraj                                       Marcin Pilch

05.06.2020                 Radosław Nowak, Magdalena Obrochta

06.06.2020                 Wojciech Paniak, Julita Pawlak

07.06.2020                 Anastazja Pilch, Szymon Łaciak

 

           

Po egzaminie przed Bierzmowaniem 13.05.2020

Bóg zapłać za przygotowanie i przystąpienie zdalne do Egazminu. Na obecną chwilę na 21 osób zdało już 15. Czyli jeszcze sześcioro uczniów oczekuję na kontakt.

Jako zadanie na najbliższe dni,  wybieramy świętego/ świętą i opisujemy kim on/ona była? I dlaczego chcę aby on/ona była moim Patronem do Sakramentu Bierzmowania. Proszę, aby byli to patronowie, którzy są bliscy naszym modlitwą. Najlepiej tacy, do których kultu mamy cały czas dostęp, czyli są nam znani. Abyśmy jako dorośli świadowmie mogli się uciekać do dwojego Patrona/ Patronki. W czasie potrzeby mówiąc w modlitwie, że wybrałem Cię jako Patrona/Patronkę pomóż mi… Zadanie należy wykonać w formie pisemej w zeszycie do religii. A nastepnie przesłać w formie zdjęcia na adres patter69@post.pl lub na mms księdza. Czekam na prace jak najszybciej, abyśmy w razie potrzeby byli już przygotowani do Sakramentu.

 

Katecheza 13.05

Witam wszystkich uczniów. Dziękuję za nadesłane prace. Jeśli któraś z prac jest nie odnotowana, proszę o powiadomienie, abym mógł sprawdzić dlaczego.

Zgodnie z ustaleniami w środę 13 maja, uczniowie klas VII i VIII zdają ostatnią część pytań przed Bierzmowaniem. Aby tego dokonać, łaczymy się w następujacy sposób:

Ci ktorzy kontaktują się na tzw. WhatsApp, na numer 606272540, dzwonią w następujacym terminie:

  • uczniowie klas VII od godz. 13.00 do 14.00
  • uczniowie klas VIII od godz. 14.00 do 15.00

Jeśli ktoś nie posiada WhatsApp to podejmuje próbę kontaktu przez Messenger, ale to już po wieczornej modlitwie czyli od 19.10 do 19.30 szukamy wówczas telefonu Jakuba Litwiak i przez niego podejmujemy kontakt. Dzownimy do skutku, aż będzie wolna linia, aby się połączyć i pokazać że pytania, które pozostały jeszcze do zaliczenia po naszych już dwóch spotkaniach przed pandemią są „opanowane”. Ksiądz Kardynał, którego prosiliśmy o udzielenie sakramentu polecił, aby młodzież była przygotowana i czekała. Kiedy tylko będzie możliwość, aby zgodnie z panującymi zasadami bezpieczeństwa, udzielić Bierzmowania, zostaniemy o tym niezwłocznie powiadomieni. A ponieważ nie możemy na dzień dzisiejszy zwoływać żadnych spotkań, dlatego taka forma „Egzaminu”. Nie obca zresztą uczniom z doświadczenia szkoły. Więc jutro oczekuję samych dobrych odpowiedzi. 

                                                                                                 *********************

W ubiegłym tygodniu ( po 29.04.2020) zadania pracę  nadesłali:

  1. W formie pisemnego wypracowania: Joanna Albertusia, Jakub Litwiak, Klaudia Lenart, Adam Halczak, Piotr Lenart, Barbara Zborek.
  2. W formie pracy plastycznej (lub pisemnej, ale przesłanej jako zdjęcie): Dominik Cieluch, Kacper Kocur, Martyna Czaja, Marcin Dziurczak, Magdalena Faculak, Nikola Albertusiak, Natalia Paś, Wioletta Czaja, Zuzanna Nowak, Adrian Paś, Julita Pawlak, Kacper Litwiak, Adam Halczak, Mikołaj Bugajski, Łukasz Bugajski, Justyna Bugajska, Radosław Nowak, Natasza Kozak, Patryk Miraj, Adrian Nowak, Eryk Nowak
  3. Zdanie z dnia 6 maja ( O św. Florianie) przysłałali:  Wioletta Czaja, Adrian Paś, Barbara Zborek, Magdalena Faculak, Kacper Litwiak, Eryk Nowak, Adrian Nowak, Adam Cichoń, Kamil Stokłosa, Kacper Kocur, Klaudia Lenart, Joanna Albertusiak, Rafał Pawlak, Magdalena Stachulak, Krystian Stec, Paulina Harkabuzik,

Nadeszły praca na kolejne zadania dotyczące skutków Bierzmowania oraz dla najmłodszych o przystąpieniu do Spowiedzi:

Natalia Paś, Jakub Litwiak, Patry Hładowczak, Nikola Albertusiak, Patryk Miraj, Martyny Czaja, Joanny Albertusiak, Adriana Gierat, Łukasz Bugajski, Mikołaj Bugajski, Julita Pawlak, Adam Halczak, Justyna Bugajska, Ania Bartkowiak, Nikodem Bartkowiak, Mikołaj Bugajski, Joanna Albertusiak, Rafał Pawlak, Amelia Chowaniec, Adrian Nowak.

W ostatnim tygodniu prace przysłali:

Marcin Pilch, Jan Owczar, Martyna Łaciak, Jakub Giądła, Justyna Bugajska, Amelia Chowaniec, Ewelina Klimasara, Piotr Lenart,

Bóg zapłać

Czekam na pozostałe prace, gdyż jest to podstawa do ocenienia pracy uczniów z katechezy, jaką dokonujemy poprzez wykorzystanie form zdalnego połączenia w czasie pandemii.

                                                                                                      **********

TEKST UŻYWANY PODCZAS SPOWIEDZI– dzieci klas III  

            /zaraz po uklęknięciu /

Dziecko : Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

                / teraz robi znak krzyża /

 

Dziecko: W imię Ojca i Syna i Ducha świętego. Amen.

            / po znaku krzyża wyznaje /

 

Dziecko: Ojcze duchowny jestem uczniem /uczennicą/ klasy trzeciej, do spowiedzi przystępuję po raz pierwszy i chcę wyznać że obraziłem /obraziłam/ Pana Boga następującymi grzechami …

            / teraz wyznaje swoje grzechy – kiedy skończy mówi /

 

Dziecko : Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję i obiecuję poprawę. A ciebie ojcze proszę o pokutę i rozgrzeszenie.

                / teraz ksiądz powie ci pouczenie i zada pokutę, którą trzeba zapamiętać, żeby później dobrze ją odprawić. Po zadaniu pokuty ksiądz będzie udzielał rozgrzeszenia. Wtedy dziecko bije się w piersi trzy razy mówiąc /

 

Dziecko : Boże bądź miłościw mnie grzesznemu

            / teraz ksiądz zrobi znak krzyża i zapuka w konfesjonał. Co oznacza że spowiedź jest już zakończona. Jeżeli ksiądz powie teraz: „Wysławiajmy Pana bo jest dobry” to trzeba wówczas odpowiedzieć: „Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki”.  Zanim odejdziesz powiedz /

 

Dziecko : Bóg zapłać

                / teraz należy ucałować stułę i możesz odejść. Idziemy do ławki aby podziękować Panu Bogu za spowiedź i odmówić pokutę /

 

 

                / Jeżeli spowiedź jest kolejna to wówczas po znaku krzyża mówimy takie słowa /

Dziecko : Ojcze duchowny jestem uczniem klasy … / kiedy będziesz dorosłym mówisz: Mam lat … /. Ostatni raz do spowiedzi byłem …. Zadaną pokutę odmówiłem / jeżeli nie to mówisz wówczas że: Zadanej pokuty nie odmówiłem /. A teraz chcę wyznać następujące grzechy.

                / pozostałe elementy są takie same jak przy pierwszej spowiedzi /.

 

                                                                                                     **********

 

Dzisiaj zadanie dla uczniów klas III, przygotowujących się do Pierwszej Komunii ( w oparciu o katechezę z dnia 29 kwietnia):

– wypisz jakie pięć kroków trzeba zrobić, aby dobrze odprawić Sakrament Pokuty. Wypisz je swoimi słowami, jak będziesz wypełniać te kroki przed spowiedzią. A następnie narysuj jak wykonujesz jeden z tych pięciu kroków „warunków dobrej spowiedzi” przed sakramentem. Opisane krótko i zobrazowane zadanie wyślij na patter69@post.pl lub mms na tel. ks. Proboszcza 606272540

Zadanie dla uczniów przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania. Wczoraj tj. 05.05, w czasie katechezy (zgodnie z zapowiedzią skierowanej dla uczniów przygotowujących się do Bierzmowania) omówione były dokładnie jakie są skutki dobrze przyjętego Sakramentu Bierzmowania. Wypisz i opisz te skutki dobrze przyjętego sakramentu. A następnie wykonaną pracę prześlij na adres strony parafialnej patter69@post.pl lub mms na tel. ks. Proboszcza 606272540

Zadanie dla uczniów pozostałych klas – „Co szczególnego dowiedziałeś się na katechezie o św. Florianie? ( z dnia 04.05.2020). Dlaczego został on patronem do którego możemy modlić się również i dzisiaj w czasie zagrożenia panującej pandemii koronawirusa?”  Zadanie może być wykonane w formie wypracowania pisemnego ( ale musi być napisane, a nie przekopiowane z istniejącego w Internecie tekstu) lub w formie pracy plastycznej. Po wykonaniu oczekuję na nadesłane prace.

 

Uczniowie klas VII i VIII przygotowujemy się do zaliczenia ostatniej części pytań przed Bierzmowaniem. W przyszłym tygodniu we wtorek (12 maja)  będą ogłoszone godziny i sposób zaliczenia przez Internetna na środę (13 maja). 

                                                                  =============  zadanie katechetyczne z 29 kwietnia 2020 =============

Czas pandemii, spędzany w domach, to również czas nauki, także katechezy. Dlatego zbierając wszystkie katechezy prowadzone regularnie w łączności z uczniami poprzez stronę parafialną, proszę o podjęcie przez uczniów następujących zadań:

Klasa III – uczniowie przygotowujący się do swojej pierwszej spowiedzi i Komunii. Dlatego ponieważ zbliża się maj, rozmawialiśmy na katechezie co dokonuje się w sercu dziecka po dobrej spowiedzi, proszę więc aby podjęli w postaci rysunku jeden z dwóch tematów:

            – „Matka Boża poprowadzi mnie do mojej Pierwszej Komunii”

            – „Odrzucam grzechy, moje serce przez spowiedź będzie przygotowane na przyjęcie samego Jezusa”

Klasa IV – do wyboru, można w formie rysunku lub w formie wypracowania, opisać temat: „ Czym jest Pierwszy Piątek miesiąca? Jak dobrze go wypełnić? / w oparciu o omawiane w czasie katechezy 1 kwietnia katechezy objawienie św. Małgorzacie o Pierwszych Piątkach/.

Klasy V i VI – proszę napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów:

            – „W 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II, uważam że jest On największym z rodu Polaków” / praca oparta o katechezę z 3 kwietnia o św. Janie Pawle II. Można w czasie pisanie przytoczyć konkretne wydarzenia i opis działalności świętego, które mogą być argumentem mojego zdania o patronie/.

            – „ Co wydarzyło się w Fatimie? Jakie jest przesłanie Maryi dotyczące Pierwszych Sobót Miesiąca? „ / w pracy należy użyć konkretnych obietnic oraz myśli z Fatimy, które były omawiane w czasie katechezy 8 kwietnia/.

 

Klasy VII i VIII – w ramach przygotowania do Sakramentu, proszę wybrać jeden z podanych tematów i napisać wypracowanie:

            – „Jakie są trzy funkcje zwane „misjami” w Kościele? Jakie ma być nasze włączenie w wypełnianie tych funkcji?” / praca ma ująć na czym polegają owe funkcje i jak my jako wierzący powinniśmy się włączyć w ich wypełnianie. Dokonujemy tego w oparciu o katechezę z 24 kwietnia/.

            – „Kim była Hanna Chrzanowska? Jakie było jej główne działanie i misja w posłudze jako pielęgniarka? / w oparciu o życiorys błogosławionej, proszę ukazać jaka była główna myśl w pracy Hanny Chrzanowskiej, co chciała osiągnąć? I jak to wypełniała? Dokonujemy tego w oparciu o katechezę z 28 kwietnia/.

 

Wszystkie prace należy posłać / prace plastyczne jako fotografia / na adres patter69@post.pl

===================================================================================================

 

INTENCJE MSZALNE NA MIESIĄC MAJ 2020

PARAFIA PW. ŚW. BRATA ALBERTA  JABŁONKA –BORY

 

01.05.2020 18.00 + Cecylii Zahora / z pogrzebowych /

02.05.2020  18.00 O  łaski dla Adriana i Natalki o dary Bożego Miłosierdzia

03.05.2020  08.00 + Karola Szperlak / z pogrzeb. od teściowej Anny Sewińskiej /

                   10.00 W int. Martynki o całkowite zawierzenie Maryi i cud wyzdrowienia

                   14.00 + Marii Kasprzak / z pogrzeb. od syna Alojzego z rodz. /

04.05.2020  18.00 W intencji Strażaków i ich rodzin

05.05.2020  18.00 z „Róży Królowo Święta” o łaski i błog. Boże w rodzinach

06.05.2020  18.00 O łaski, zdrowie i opiekę Bożą dla Amelki z rodziną w 8 r ur.

07.05.2020  18.00 + Tadeusza Joniak /z pogrzeb. od chrzestnej z Jaworzna/

08.05.2020  18.00 + Małgorzaty Kasprzak / z pogrzeb. od syna Tadeusza z Olgą/

09.05.2020  18.00 O opiekę i błog. Boże dla piekarzy i pracowników GS w Jabłonce

10.05.2020  08.00 O błog. Boże i opiekę dla Pauliny z racji Komunii

                   10.00 Dzięk-błagalna o łaski w rodz. Justyny i Dariusza z dziećmi w 14 r śl

                   14.00 + Władysława Dziubek z rodzicami w 9 r śm

11.05.2020  18.00 z „Róży Królowo Pokoju” o łaski i błog. Boże w rodzinach

12.05.2020  18.00 z „Róży Królowo Różańca Świętego” o łaski i błog. Boże w rodzinach

13.05.2020  18.00 + Emilii Szperlak w 6 r śm

14.05.2020  18.00 + Alojzego Albertusiak / z pogrzeb. od Stefanii i Karola Sandrzyk /

15.05.2020  18.00 ++ z „Róży Królowo Pokoju” oraz z ich rodzin

16.05.2020  18.00 O łaski i opiekę Anioła Stróża dla Wojtusia w 1 r ur.

17.05.2020  08.00 O zdrowie i opiekę Anioła Stróża dla Kamili w 8 r ur.

                   10.00 Dzięk-błagalna o zdrowie i opiekę Bożą dla Ewy w 11 r ur.

                   14.00 O łaski w rodz. Andżeliki i Adriana w 2 r śl i Mai w 1 r ur

18.05.2020  18.00 + Eugeniusza Bugajskiego w 8 r śm

19.05.2020  18.00 + Alojzego Jabłońskiego w 24 r śm, Pauliny żony

20.05.2020  18.00 z „Róży Królowo bez grzechu poczęta” o łaski i błog. Boże w rodzinach

21.05.2020  18.00 + Pauliny Owczar

22.05.2020  18.00 + Pauliny i Alojzego Jabłoński

23.05.2020  18.00 + Jana Lorenz, Zofii żony w 15 r śm

24.05.2020  08.00 O łaski i szczególną opiekę Bożą dla Beaty

                   10.00 W intencji Bogi wiadomej

                   14.00 + Józefa Kadłubek w 15 r śm

25.05.2020  18.00 W intencji Bogu wiadomej

26.05.2020  18.00 + Józefy i Jana Owczar

27.05.2020  18.00 + Antoniego Obrochta

28.05.2020  18.00 ++ z Róż Różańcowych Maryjnych w parafii oraz ich rodzin

29.05.2020  18.00 + Marii Suwada

30.05.2020  18.00 + Marii i Alojzego Machaj

31.05.2020  08.00 O uzdrowienie z choroby taty Ignacego i opiekę Bożą nad rodziną

                   10.00 + Karola Owczar / z pogrzeb. od wnuczki Sylwii z rodz./

                   14.00 + Józefa Pawlak w 30 r śm